Mistrzostwa Polski w duathlonie na sprincie w Rumi już w niedzielę!

Kolejna już ósma edycja Mistrzostw Polski w Rumia będzie najzimniejsza w historii i będzie wymagała hartu ducha i ciała oprócz oczywiście umiejętności czysto sportowych. Napływ zimna, które dotarło do Polski dominuje w rozmowach wielu zawodników i pytania jak będzie przebiegała rywalizacja. Zaniepokojeni są oczywiście zawodnicy, rodzice i trenerzy najmłodszych, najmniej doświadczonych zawodników.


Chcą zadbać o zawodników temat warunków wymaga rozwinięcia. Zatem jakie mamy prognozy na 24 godziny przed startem? Temperatura w Rumi jutro w godzinach rozgrywania wyścigów w godz. 10:00-16:15 prognozowana jest na 4-5 st. C, odczuwalna będzie niestety jeszcze niższa 2-3 st C. Siła wiatru to 2-5 m/s ale w porywach wiatr może powiać i 12 m/s. Na szczęście powinno być bez opadów. Biorąc pod uwagę całość warunków będzie zimno, ale przy odpowiednim ubraniu się do wytrzymania. Pogoda będzie raczej taka jaką spotykamy w kolarstwie przełajowym. Podobieństwo z cyclo-csossem jest też takie, że wyścigi tam trwają ok. 60min.


Jak w takiej sytuacji się ubrać? jak to się ma z przepisami Polskiego Związku Triathlonu, bezpieczeństwem i zdrowym rozsądkiem? Stroje startowe w rywalizacji sportu kwalifikowanego mają być zgodnie z regulaminem i tu nie ma odstępstw.  Żeby się zabezpieczyć przed zimnem pod strój trzeba włożyć jedną lub więcej warstw bluz typu „termo”, niezbędne będą rękawiczki termo, czapki termo i na nogi przynajmniej nogawki i skarpetki. Taki zestaw powinien już zabezpieczyć nas termicznie.  Co jeśli mimo prognoz będą opady deszczu, które spotęgują dyskomfort zimna?  Po konsultacji z Panem Janem Gulczewskim – sędzią głównym jutrzejszych zawodów informujemy, że wtedy będą dopuszczone peleryny przeciw deszczowe zarówno w wyścigach MP AG jaki i MP sportu kwalifikowanego. Bardzo ważnym elementem jutrzejszych zawodów jest hala MOSIR w Rumi. Dzięki niej będzie można się ogrzać, napić ciepłej herbaty i ruszyć do startu „z ciepła”, a po starcie od razu  się ogrzać.


Trasy w Rumi od lat są niezmiennie takie same i można je porównywać.  Rekordy powtarzalnych z siedmiu poprzednich edycji należą do następujących zawodniczek i zawodników: W wyścig MP wyczynowców (5,0-21,2-2,5) do Marty Łagownik – 1:02:54 z 2021 roku i Kacpra Stępniaka – 0:55:51 z 2022 roku). Natomiast w wyścigu MP AG  (5,0-20,0-2,5) do Magdaleny Lenz – 59.54 i Sergiusza Sobczyka - 53.25 (oba wyniki z 2022 roku).


W gronie pań pod nieobecność pięciokrotnej zwyciężczyni Marty Łagownik z Trójmiejskiej Akademii Triathlonu Gdańsk faworytkami są : Magda Sudak , Joanna Woźniak oraz Zuzanna Sudak , która wygrała w Elicie Kobiet w  Rumi w roku 2020 r. W przypadku mężczyzn pod nieobecność ubiegłorocznego mistrza Kamila Kulika z nr 1 wystartuje Kuba Gajda, ubiegłoroczny wicemistrz Polski Elity z Rumi, ubiegłoroczny wicemistrz świata Juniorów w duathlonie oraz kolejni zawodnicy z najwyższymi numerami startowymi jak Wojciech Kopiczyński czy Przemysław Ptaszyński.


W niedzielę w Rumi odbędą się łącznie 4 wyścigi. Do startu zgłosiło się 378 zawodniczek i zawodników, w tym 208 zawodniczek i zawodników w MP AG,  59 młodziczek i młodzików, 62 juniorek młodszych i juniorów młodszych i do wyścigu głównego 49 kobiet i mężczyzn. W rywalizacji SSM zgłosili się zawodnicy z 33 klubów i 13 województw.  Jako pierwsi, o godz. 10:00 ruszą amatorzy, którzy walczą o medale Mistrzostw Polski w kategoriach wiekowych, czyli Age-Group.


O 13:10 na starcie staną uczestnicy wyścigu o mistrzostwo Polski Młodzików (13-14) lat. 13:50 to godzina startu Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Natomiast o 15:00 start główny, czyli wyścig Elity, Młodzieżowców i Juniorów.


Dekoracje zwycięzców amatorów w kategoriach wiekowych rozpocznie się o godz. 12:00, a zwycięzców rywalizacji w sporcie kwalifikowanym o godz. 17:00.


Kategoria Age Group rywalizuje na trasie o długości 27,5 km (5 km bieg + 20 km rower + 2,5 km bieg). Młodzicy – 7,35 km (1,25 km + 5,6 km + 0,5 km). Juniorzy Młodsi – 14,55 km (2,5 km + 10,8 km + 1,25 km). Elita, Młodzieżowcy, Juniorzy – 28,7 km (5 km + 21,2 km + 2,5 km).


Start do wyścigu MP AG odbędzie się w formule rolling start, a wszystkie wyścigi MP w sporcie kwalifikowanym odbędą ze startu wspólnego. W rywalizacji MP młodzików, MP juniorów młodszych oraz MP Elity, U-23 i Juniorów nastąpią dwie fale startowe. W pierwszej fali wystartują mężczyźni a w drugiej po 60 sekundach kobiety.


Przypominamy również, że w ramach Mistrzostw Polski Age-Group będą przyznawane sloty kwalifikacyjne na Mistrzrstwa Europy w portugalskiej Coimbrze. Szczegóły dot. Slotów znajdziecie na www.triathlon.pl/sloty .


Partnerzy i sponsorzy imprezy: Miasto Rumia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Powiat Wejherowski, PUK Rumia, AronPharma oraz SISU.


Organizatorzy: UKS Tri-Team Rumia, Polski Związek Triathlonu, MOSiR Rumia, Energy Events.