Podsumowanie Mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie sprinterskim – Rumia, 21.04.2024

W ostatnią niedzielę Rumia już po raz ósmy z rzędu gościła Mistrzostwa Polski w duathlonie na dystansie sprinterskim dla wyczynowców (juniorzy, U-23, Elita) oraz amatorów w grupach wiekowych (AG). Tradycyjnie rozegrano wyścigi MP także na krótszych dystansach dla juniorów młodszych i młodzików.


Zgodnie z prognozami pogody i materiałem zapowiadającym Mistrzostwa Polski, było zimno, nawet rekordowo zimno w historii MP w duathlonie , które rozgrywane są od 1992 roku. Temperatura w dniu zawodów wynosiła 2-4 st. C, a odczuwalna była jeszcze niższa 0-2 st. C), na szczęście nie było opadów.  I mimo tych niesprzyjających warunków wystartowało 346 zawodniczek i zawodników, a ukończyło aż 343 osoby.  Tak duży wskaźnik zawodniczek i zawodników na mecie świadczy o bardzo dużej mobilizacji i właściwym ubraniu się.


Okazało się, mimo oczywistego braku komfortu termicznego można było przeprowadzić zawody, a każdy z uczestników zdobył potężne doświadczenie o możliwościach swojego organizmu. Podejście wszystkich zawodników i zawodniczek było wspaniałe i za to należą im się ogromne gratulacje.


Mistrzostwa Polski w Rumi ukończyło 190 zawodniczek i zawodników AG i 153 zawodniczek i zawodników z Elity i SSM. Cieszy bardzo wzrost ilości młodzików (58 na mecie) co jest wynikiem wdrożonego przed kilku lat programu Tri-PoP, mocny poziom czołówki w juniorach młodszych oraz piękna na wysokim poziomie rywalizacja w wyścigu głównym zarówno kobiet jak i mężczyzn. Duathlon jest bardzo ważny w kontekście współzawodnictwa sportowego dla najlepszych, a koniec kwietnia idealnym startem „na formę do sezonu triathlonowego w rywalizacji międzynarodowej”.


W rywalizacji MP AG open wygrali po raz pierwszy Zofia Kuriata i po raz trzeci Tomasz Słupik oboje w fantastycznej formie.


Mistrzami Polski w kategorii Elity zostali: Aleksandra Ferchmin z KU AZS UAM Poznań, a wśród mężczyzn Kuba Gajda z MLUKS Triathlon Koło, ubiegłoroczny wicemistrz Polski Elity i wicemistrz świata juniorów w duathlonie.


Ola wygrała umiejętnościami, sprawnością w drugiej strefie zmian i zmysłowi taktycznemu, który pozwoliły pokonać bardzo dobrze dysponowaną Joanne Woźniak, która wyraźnie wygrała pierwszy bieg z czasem 17:13. Zarówno Ola i Joanna popisały się na koniec świetnym drugim biegiem (2,44 km w 8:12-8:13 czyli po ok. 3.21/km).


Kuba Gajda kontrolował wyścig od samego początku. Pierwsze 2,5km mężczyźni pokonali w równe 8.00 (3:12/km), drugie 2,5 km było już w 7.45 (3:06) i wtedy już został sam. Na rowerze w wyścigu Elity widzieliśmy piękną rywalizację kilku grup i wspaniały przeskok z drugiej grupy do pierwszej dwóch 18-latków Wiktora Zasady i Kuby Maliszewskiego. Ostatecznie bezdyskusyjnie wygrał Kuba Gajda i wygrał aż z trzema kolejnymi 18-latkami Kubą Suchanem i wspomnianymi: Wiktorem Zasadą i Kubą Maliszewskim.


Podsumowując Mistrzostwa Polski w duathlonie okazały się bardzo udanymi organizacyjnie. Sportowo też była to prawdziwa uczta dla kibiców i trenerów. Cieszy też fakt, że Polski Związek Triathlonu tak konstruuje kalendarz, aby cała czołówka młodzieży mogła wystartować, bez konfliktu z imprezami zagranicznymi.


Cieszy jeszcze to, że czołówka młodzieży zostaje w sporcie i robi postępy. Poziom sportowy w konkurencjach biegu i roweru nastraja optymistycznie w kontekście rywalizacji międzynarodowej.


Zobacz statystyki z MP w Rumii z lat 2017-2024

Partnerzy i sponsorzy imprezy: Miasto Rumia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Powiat Wejherowski, PUK Rumia, AronPharma oraz SISU.

Organizatorzy: UKS Tri-Team Rumia, Polski Związek Triathlonu, MOSiR Rumia, Energy Events.