Triathlonowy weekend na świecie z udziałem Polaków

Sobota 31 maja obfitowała w sporo międzynarodowych wydarzeń triathlonowych z udziałem Polaków.

W Rundzie Mistrzostw Świata w Londynie jako pierwszy startował nasz duet w paratriathlonie - Marcin Suwart i Jarosław Skiba. Na finale zajęli 8 miejsce w kategorii PT5 (grupa niedowidzących). Zawody paratriathlonowe w tej kategorii wygrał brytyjczyk Chris Goodwin, na drugim miejscu uplasował się jego rodak Dave Ellis a na trzecim słowak Alen Kobilica.

Po południu również w Londynie w ramach Rundy Mistrzostw Świata startowała elita kobiet i mężczyzn. Agnieszka Jerzyk (klub Real 64Sto Leszno) z czasem 00:57:14 zajęła 34 miejsce a Maria Cześnik (klub AdgarFit Pro Team) zajęła 46 miejsce osiągając czas 00:58:11.

Zawody w kategorii kobiet wygrała amerykanka Gwen Jorgensen przed swoją rodaczką Sarą Groff i australijką Emmą Jackson.

W kategorii mężczyzn triumfował hiszpan Mario Mola przed reprezentantem Republiki Południowej Afryki Richardem Murrayem i portugalczykiem Joao Perreira.

Lepiej spisali się młodsi zawodnicy startujący na Mistrzostwach Europy w aquathlonie, które odbyły się w niemieckiej Kolonii.

W kategorii U23 kobiet triumfowała Magdalena Mielnik (klub WMKS Olsztyn) przed drugą Agatą Litwin (AZS AWF Katowice), trzecią Magdaleną Wiśniewską (KS UAM Triathlon Poznań) i piątą Mariolą Krzemińską (AZS AWF Katowice).

Tym samym Magdalena Mielnik zajęła trzecie miejsce a Agnieszka Cieślak (AZS AWF Katowice) piąte w kategorii open.

W kategorii U23 mężczyzn najwyżej uplasował się Tomasz Marcinek (AZS AWF Katowice) przed szóstym Tomaszem Bremborem (AZS AWF Katowice), dziewiątym Maciejem Grembskim (CSGT Głogów) i jedenastym Łukaszem Michalakiem (AZS AWF Katowice).

W kategorii juniorów zawody wygrał Jacek Krawczyk (KS UAM Triathlon Poznań), przed drugim Michałem Oliwą (AS Szczecin), piątym Markiem Strachotą (AS Szczecin) i szóstym Janem Pacanem (AZS AWF Katowice).

Wśród juniorek triumofowała Aleksandra Sikora (YMCA Kraków). Trzecie miejsce zajęła Justyna Krawczyk (UKS Dziewiątka OSRiR Kalisz) a czwarte Katarzyna Rogacz (AZS AWF Katowice).

W najbliższy weekend (7-8 czerwca) najlepsi Polscy zawodnicy zmierzą się na 26. Mistrzostwach Polski w triathlonie na dystansie olimpijskim, które odbywają się w Ełku. Zgodnie z decyzją Zarządu PZTri te zawody są jednocześnie kwalifikacjami na Mistrzostwa Europy Seniorów i Mistrzostwa Europy U23. Poniżej kryteria kwalifikacji uchwalone przez Zarząd.

Kwalifikacje do ME seniorów 19-22.06.2014 KitzbÜhel (Austria)

- odbędą się 7 czerwca podczas MP w Ełku

- zakwalifikowanych zostanie trzech zawodników i trzy zawodniczki według zasady 2+1 (dwóch zawodników/dwie zawodniczki, którzy zajmą dwa pierwsze miejsca, trzeci zawodnik wg decyzji trenera kadry seniorów). Warunkiem zakwalifikowania się drugiego zawodnika jest zmieszczenie się w limicie czasu. Strata do pierwszego polskiego zawodnika na tych zawodach nie może być większa niż 2% czasu tegoż zwycięzcy).

Kwalifikacje do ME młodzieżowców U23 28-29.06.2014 Penza (Rosja)

Uwaga: na ME U23  mogą się kwalifikować się również juniorzy od 18 roku życia (rocznik 1996)